2012-09-25

Monastery, muzeum and cemetery

Tuesday was a very colorful day. In the morning I set off to Poličany close to Benešov u Prahy to take some photos of the new trappist monastery, built basically in the middle of nowhere. An interesting and very calm place. I took some panoramic photos inside and a few photos during the walk outside. I was certainly not allowed to wander everywhere in the monastery and was accompanied by two nuns at all times. But they were kind of cool. Interested, involved. Later on I was offered tea and home-made cookies in their guest house. And right after I had to change my flat tyre. Funny how every sound of the metal tools resonated in the calmness of the place.

 

I used the opportunity to stop by at a photo exhibition in Bechyně (this is what I wrote in Czech about it for Hlubocký zpravodaj:

Až do konce října je možné shlédnout výstavu "Krajina melancholie" hlubockého fotografa Pavla Šimona v bechyňském Městském muzeu. Ve dvou místnostech zcela zbavených všech dalších objektů je do kliprámů instalována třicítka černobílých fotografií čtvercového formátu. Spíš než o velké příběhy jde v obrázcích o náladu (což napovídá i název výstavy) a o autorovo zkoumání drobných okamžiků. Celá sparťanská instalace bez možnosti se někde ukotvit svádí k útěku do druhé části výstavního prostoru mezi bechyňské archeologické artefakty. Nechte se zachránit jednou ze dvou židlí, posaďte ji - a na ni sebe - do prázdného prostoru a můžete si potichu pozorovat.  Obrázky jsou lyrické a obsah k vám musí přijít. Asi ne ze všech přijde - a některé vás, stejně jako mne, budou spíš rozčilovat. Ale protože si takhle sedíte, dá se to snadno vydržet. Časově to vyjde přibližně nastejno jako courání podél zdí, ale uvidíte víc. Autora ani nenapadne, aby vám podstrčil nějaké berličky, takže je to úplně na vás.  Nenecháte-li se ovšem zabrzdit a vykroužíte kolem obrázků pouze neforemnou osmičku, obávám se, že z výstavy si odnesete pouhé "hmm". Pojedete-li během dne Bechyní, udělejte si chvilku a zazvoňte na zvonek malého muzea ve spodní části náměstí. Je to jedna z příležitostí trénovat trpělivé dívání.The weather was great for some more pano shots so I also stopped in Hluboká to pick up one more spot - the old jewish cemetry, a clean and well-maintained place.


No comments:

Post a Comment